A Tolna Megyei Mérnöki Kamara (TMMK) és a Közlekedéstudományi Egyesület (KTE) Tolna Megyei Területi Szervezete szakmai napot tartott pénteken a Vármegyeháza dísztermében. Az eseményt a Közlekedési kultúra napja rendezvénysorozat keretében szervezték meg, ahol a „Kalocsa-Paks új Duna-híd és kapcsolódó úthálózat megvalósítása” témakörében hallgathattak előadásokat a kamarai tagok.
A megnyitón Palotásné Kővári Terézia TMMK elnök ismertette a nap programjait, majd dr. Horváth Kálmán kormánymegbízott és Tóth László KTE elnök köszöntötték a jelenlévőket.
Süli János országgyűlési képviselő, és egyben a rendezvény fővédnöke előadását a hidak és utak szerepének fontosságáról tartotta a Közép-Duna Menti Térség szempontjából. Előadásában többek között kiemelte, hogy a Paks-Gerjen közötti bekötőút megépítésével új lehetőségek nyílnak Gerjen településen, valamint felhívta a figyelmet a Kalocsa-Paks híd megépítésének gazdaságélénkítő hatására. Az országgyűlési képviselő elmondta, a híd ötlete 2014-ben született meg, és rekordidő alatt, 2024-re készülhet el teljesen. Ezzel egy hetven kilométeres kerülőt tudnak kiküszöbölni a Duna partján fekvő városok között.
A Közép-Duna menti közúti fejlesztéseket Posta Zoltán, a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. projektiroda-vezetője ismertette beruházói szemszögből.
Ezt követően a Kalocsa-Paks új Duna-híd és kapcsolódó úthálózatok terveit ismertette Tóth Csaba, az UTIBER Kft. Osztályvezetője és Fazekas Bence projektvezető. Az 512 számú főút, a Paks-Gerjen közötti bekötőút és a Paks nyugati elkerülő útjának terveit ismerhették meg a kamarai tagok.
A Kalocsa-Paks híd terveit Pusztai Pál a CÉH Zrt híd- és tartószerkezeti vezetője, valamint Nagy András és dr. Szabó Gergely a Pont-TERV Zrt. munkatársai mutatták be.
Az új Duna-híd kivitelezéséről Tóth Tamás a Duna Csoport (DCS) hídépítési műszaki igazgatója és Wunderlich István Péter a DCS hídépítési projektvezető-helyettese tartottak előadást.
Gajdos Attila, az Ekospektrum Kft. tervezője a majdani folyószabályozási munkákról beszélt előadásában. A híd környezetében, valamint a pillér- és medervédelmről adott áttekintést, továbbá az építési terület nyomvonalán a régészeti feltárásokat ismertette Czövek Attila régész, a Wosinszky Mór Megyei Múzeum munkatársa.
Újra lehet jelentkezni a látógatóközpontba
Péntektől újra fogadja a látogatókat a Kalocsa-Paks új Duna-híd látogatóközpontja. A jelentkezési határidőkről a www.dunaaszfalt.hu weboldalon lehet tájékozódni, ahol lakossági érdeklődőket is fogadnak. A csoportok minimum létszáma nyolc, maximum tizenöt fős lehet. Alkalmanként egy turnusra van lehetőség, valamint minden esetben előzetes bejelentkezés szükséges. Lakossági érdeklődők számára a tervezett program egy-másfél óra, műszaki érdeklődők esetén másfél-két óra, mely magában foglalja a projekt és a munkaterület interaktív eszközök segítségével történő bemutatását.