Az év kerékpárútja 2025
A Közlekedési Kultúra Napja eseménysorozat keretében a KTE Közlekedésbiztonsági Tagozata, az Aktív Magyarországért Felelős Államtitkárság, az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ és a Magyar Kerékpáros Turisztikai Szövetség meghirdeti a pályázatot,
amelyben Magyarország legkedveltebb kerékpáros útvonalát keressük. A Közlekedési Kultúra Napja alkalmából számos pályázatot írtak ki már 2015 óta, ennek a sorozatnak a része az Év kerékpárútja is.

Tavaly tavasz óta rengeteg új kerékpáros fejlesztésnek örülhetünk. A legnagyobb dobás természetesen a Horizont kalandútvonal átadása volt, de számos egyéb útvonalat is jelöltek ki az EuroVelo 14 és az EuroVelo 6 nyomvonalán is. Tokaj és Kisköre között is kerékpáros jelzés vezet, akár Tiszafüred és Debrecen között. A déli határon is új jelzések tűntek fel a Mura és a Dráva mentén. A jó merítés adott… A pályázat erre is hívja fel a figyelmet: sok ezer kilométeren lehet Magyarországon kerékpározni, és ezek turisztikailag is izgalmas útvonalat. Legyen a látnivaló egy tó, egy vár vagy egy szép kilátóhely, egyre több indok van két kerékre szállni. Az sem mellékes, hogy ez nem csak élményekkel tölt fel, hanem fizikai egészségünkre is jó hatással van. Ehhez persze az is fontos, hogy odafigyelve tekerjünk, a közlekedés többi részvevőire (autósokra, túrázókra, más bringásokra) is figyelve.
https://aktivkalandor.hu/ha-tavasz-akkor-ev-kerekparutja-te-melyik-utvonalat-ajanlod/
- A kerékpáros útvonal lehet belterületi, külterületi, vagy mindkét szakaszon vezető nyomvonal is.
- Az útvonal legalább 50%-a gépjárműforgalomtól elzárt útvonalon (például önálló kerékpárút, erdészeti út, vízügyi töltés) kell, hogy vezessen.
- A jelölt szakasz lehetőleg legyen 7 km-nél hosszabb, de 50 km-nél rövidebb (pl. a Balatoni Bringakör egyben nem jelölhető, de egyes részei igen). Amennyiben maga az útvonal ennél hosszabb, akkor egyértelműen meg kell határozni, hogy mely szakaszra vonatkozik a beadott pályázat
- A kerékpáros útvonalnak összefüggőnek kell lennie, tehát nem lehet benne olyan szakadási pont, ahol a kerékpáros közlekedés akadályozva van (például forgalmas útszakasz, lépcsőn megközelíthető felüljáró).
- A jelölt kerékpáros útvonalról kérünk egy rövid indoklást, hogy miért esélyes az Év Kerékpárútja címre.
- Az útvonalról (opcionálisan) várunk egy jó minőségű fotót, ami jól érzékelteti az útvonal hangulatát, illetve segít beazonosítani azt.
- Az elmúlt évek Év Kerékpárútja nyerteseire nem lehet pályázatot beadni.
A pályázatokat a megadott linken várjuk. A pályázat regisztrálásával a beküldő hozzájárul, hogy a pályázatot kiírók felhasználják a csatolt fényképet az Év Kerékpárútja online kommunikációjában. A beküldött pályázatokból egy szakmai bizottság az alábbi szempontok alapján kiválasztja a 11 legjobb útvonalat. Ezt követően a zsűri szavazásra bocsátja a legjobbnak ítélt jelöléseket. Ezeket május 23-án közzétesszük az Aktív Kalandor weboldalán. A nagyközönség itt tudja leadni szavazatát. A szavazási időszakban leadott szavazatok száma (személyenként egy szavazatot lehet leadni) adja meg az Év Kerékpárútja nyertesét. Az első helyezettről később kisfilm készül, illetve kihelyezett tábla fogja hirdetni ezt.
A beküldött pályázatok értékelési szempontjai:
- turisztikai attrakvititás
- közlekedésbiztonság
- hálózati szerepkör
- használati mód
- műszaki kialakítás
- szolgáltatási szint
- komfortszint
A pályázat ütemezése:
Pályázás: április 22-30.
Szavazás a 11 legjobb kerékpáros útvonalra: május 23.-június 2.
Év Kerékpárútja eredményhirdetés: június 3.
